Udhėrrėfyes - Qėndrimi nė Itali


Zgjedhje e shpejtė: Kapėrce nė tekst | Pasqyra e lėndės

Ndodhesh nė: Udhėrrėfyes > Qėndrimi nė Itali > Dokumenta tė tjera

Lexo kėtė faqe nė: Italian | Anglisht | Frėngjisht | Arabisht | Rusisht | Shqip |


2.4 DOKUMENTA TĖ TJERA

 1. Kodi fiskal
 2. Skeden personale anagrafike
 3. Njohja e patentės
 4. Vetėēertifikimi

2.4.1 KODI FISKAL

Kodi Fiskal ėshtė njė bashkėsi numrash e gėrmash qė sherbejnė pėr tė identifikuar njė person nė dokumentat e punės, ose nė momentin e pagimit tė taksave. Ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr tė punuar, pėr t'u regjistruar nė Zyrėn e Punės, pėr tė blerė makinėn dhe pė t'u regjidtruar nė ASL. Pėr tė marrė Kodin Fiskal mjafton tė bėsh kėrkesėn nė Zyrėn e Regjistrit tė territorit ku jetohet.

[ ktheu mė sipėr ]


2.4.2 SKEDEN PERSONALE ANAGRAFIKE

Nė agjensitė e punės qė kanė zėvėndėzuar zyrat e lidhjes me punėn (ufficio di collocamento) ēdo punonjės, nė kėrkim tė punės, mund tė regjistrohet duke plotėsuar skeden personale anagrafike ose profesionale, qė i sherbėn pėr t'u vėnė nė kontakt me ofertat aktuale tė punės, pavarėsisht nga vėndi i residencės. Listat anagrafike kanė zėvėndėzuar listat e kolokamentos (tė ndėrmjetėsimit pėr punė) qė eksistonin para reformave. Plotėsimi i skedės profesionale lejon pėrfshirjen e kėkesės pėr punė nė bankėn e datave kombėtare, e quajtur SIL : sistema informativo del lavoro(sistemi informativ i punės).

[ ktheu mė sipėr ]


2.4.3 NJOHJA E PATENTĖS

Konvertimi i patentės ėshtė i mundur vetėm pėr vendet mė tė cilat Italia ka marrėveshje reciproke.

Dokumenta tė nevojshme

Pėr konvertimin e patentės ėshtė e nevojshme tė paraqesėsh kėrkesėn nė Zyrėn Provinciale tė Motorizimit Civil, shoqėruar me dokumentat e mėposhtme:

 1. Kėrkesė pėr konvertimin e patentės, qė duhet plotėsuar sipas modelit MC/2112/MECC, qė shpėrndahet gratis nė Zyrat e Motorizimit Civil;
 2. Autoēertifikim tė Rezidencės dhe fotokopje tė Letėrnjoftimit (Carta d'Identitą). Nėse dokumentat nuk janė dorėzuar prej tė interesuarit, por nga njė person i dėrguar me autorizim, rezidenca duhet tė vėrtetohet patjetėr me anė tė ēertifikatės sė rregullt tė rezidencės shoqėruar me pulla takse (in bollo);
 3. Ēertifikata mjeksore in bollo, me fotografi tė firmosur prej kandidatit e plotėsuar nga mjeku, qė vlen vetėm pėr 6 muajt nga dita e lėshimit, lėshuar nga USL i vendit tė rezidencės ose nga njėri prej mjekėve tė mėposhtėm:
  • Inspektori-mjek i hekurudhave
  • Mjeku ushtarak nė shėrbim efektiv tė vazhdueshėm
  • Mjeku profesional i Policisė sė Shtetit
  • Mjeku pėrgjegjės i shėrbimit shėndetsor tė distriktit shėndetsor
  • Inspektori mjek i Ministrisė sė Punės
 4. Dy foto format tesere, identike me ato tė ēertifikatės mjeksore;
 5. Dy derdhje parash, qė bėhen sipas formateve tė shpėrndara gratis nė sportelin e spitalit:
  • nė llogarinė rrjedhėse n.9001, € 5,16 (viza e thyer e kaltėr)
  • nė llogarinė rrjedhėse n. 4028, € 20,44 (viza e thyer e gjelbėr)
 6. Patenta e huaj nė origjinal;
 7. Pėrkthimi me noter, ose pėrkthyes tė njohur nga gjykata lokale.

I huaji duhet tė tregojė gjithashtu permesso di soggiorno ose riēevutėn e kuesturės ose Kartėn e Qėndrimit. Dokumentat e tilla duhet tė tregohen (nė origjinal apo kopje tė autentifikuar ), qoftė nė momentin e kėrkesės ashtu edhe nė momentin e marrjes sė patentės sė konvertuar.

Tė gjitha kėto dokumenta, veē prej tė interesuarit, mund tė paraqiten edhe prej njė personi tjetėr tė deleguar me njė autorizim tė thjeshtė. I deleguari duhet tė tregojė njė dokument tė vlefshėm si Carta d'Identitą,veē kėsaj edhe fotokopjen e Kartės sė atij qė ka konvertuar patentėn.

P.S.Kushdo qė zotėron njė makinė duhet:

[ ktheu mė sipėr ]


2.4.4 VETĖĒERTIFIKIMI

Mund tė autoēertifikohen, -d.m.th. tė deklarohen e tė nėnshkruhen personalisht prej tė huajit, nėn pėrgjegjėsinė personale- ,me njė akt tė prezantuar nė komunė ose nė zyrė tjetėr kėrkuese tė ēertifikatave, tė dhėnat qė lidhen me tė huajin , qė kanė tė bėjnė me regjistrat e aktet e shtetit italian pėrsa i pėrket:

Shumė prej kėtyre vetėēertifikimeve kėrkohen gjatė praktikės sė bashkimit familjar dhe japin mundėsinė tė kursesh kohėn dhe lėvizjet e nevojshme pėr marrjen e ēertifikatave . Lėshimi i deklaratave fallso pėrbėn krim dhe dėnohet me ligj.

[ ktheu mė sipėr ]